První velká čtyřka festivalu Pod Parou 2018

První velká čtyřka festivalu Pod Parou 2018

Po 16 letech existence festivalu si už ani nelze představit Pod Parou bez velkých jmen. V minulosti pořadatelé představili bomby jako Real McKenzies, The Expoited, Cockney Rejects, Anti-Flag a mnoho dalších a ani ročník FPP 2018 nebude výjimkou se svojí pestrou nabídku napříč různými žánry.

Jeden ze základních kamenů amerického SKA, který dal vzniknout stovkám, možná tisícům dalších derivátů a protočil v sestavě desítky hudebníků v dlouhé historii neumírajících evergreenů se zařadí mezi první z potvrzených zahraničních ikon. Ano, v programu 16. ročníku festivalu Pod Parou vystoupí The Toasters! V čele kapely stojí charismatický frontman Bucket, který velkou měrou přispěl k rozšíření moderního ska díky svému vydavatelství Megalith (původně Moon Ska Records). The Tasters se řadí mezi zakladatele třetí vlny ska a svoje vály do světa pouští už od 80. let.

Rebelové a barevné kokrhýly k FPP odjakživa neodmyslitelně patří, stejně jako ostřílená hardcore-punková parta z Guadalajary. Občas se setkáte s lidmi, pro něž je hudba víc než život a právě takový pocit musíte mít i při setkání s Acidez. Mexická parta svoji práci a zábavu dělá opravdu poctivě a není song, ve kterém by nevyjádřili svůj pohled na realitu a svět kolem sebe. A není divu, že se jim v České Republice líbí. Pivo patří totiž na špici kapelního „jídelníčku“. Acidez jsou punkem kovaní a punkem vykovou i FPP 2018.

Svůj život punkovým zásadám zasvětili i britští Dicharge, kteří se stali 3. potvrzenou kapelou FPP 2018. Ostatně je tomu 40 let, kdy se tahle parta dala dohromady (*1977) a stala se legendou. Pardálové, jež dali dohromady Terry Roberts a Roy Wanwright, se mezi hudebníky a fanoušky proslavili zejména mísením klasického punkrocku s prvky metalu a hodně neformálně přednesenými texty s hluboce anarchistickými a pacifistickými myšlenkami. Dnes se kapela pohybuje v muzice, již vyznávali zejména ve svých začátcích a Pod Parou rozvíří svým klasicky pojatým hardcore-punkem.

Arrested Denial patří k mladší generaci německých kapel se vzpurnými texty doprovázenými motivy reggae, altrnative punku až ke klasickému Oi!. Každý z členů však před svým začátkem v kapele působil i v jiných uskupeních napříč žánry a tak se Hamburská parta ráda přirovnává ke skupinám jako Rancid či Bouncing Souls a od svého vzniku v roce 2009 rozhodně nezahálí. Projeli kus Evropy a jak vidno, rozhodně se toho nebojí! V minulých letech se projeli dokonce i po Číně, která je pro Evropské kapely dost netradiční destinací. Před několika měsíci Arrested Denial vydali svoje třetí album „Frei.Tal“ u Mad Butcher Records.

Líbí se Vám čtyřka představených? Navštivte stránky festivalu Pod Parou a odebírejte novinky, videa, fotky, přispívejte ve fórech a řekněte si o kapelu, kterou byste chtěli na 16. ročníku festivalu rozhodně vidět. www.podparou.cz